بلاگ

مقالات آموزشی، اخبار و اطلاعیه ها

سه شنبه, بهمن 23, 1397

پس از اقدام شرکت‌های اوبر و لیفت در اوایل دسامبر سال 2019 برای ارائه اولیه سهام چند شرکت که با همراهی مراجع قانونی وابسته ایالات متحده آمریکا صورت گرفت، هیایوی زیادی در حوزه فناوری اطلاعات و تکنولوژی به پا شد. در این بین، سرمایه گذاران عمومی و خصوصی گمانه زنی‌های زیادی درمورد لیست عرضه اولیه مربوط به سال 2019 اسلک (Slack) و پینترست (Pinterest) می‌کنند. نکته‌ای که مسلم است این است که اسامی موجود در لیست‌ اسلک یا پینترست، تنها مواردی نیستند که باید در سال 2019 انتظار عرضه‌شان را داشته باشیم.

با استفاده از الگوریتم رده بندی اختصاصی، داده‌هایی که بررسی شده‌اند حاکی از این است که در بین این شرکت‌ها و اسامی، 5 نام است که در صدر لیست شرکت‌های احتمالی معرفی شده عرضه‌های اولیه قرار گرفته‌اند. تحلیل‌های انجام گرفته بر اساس سیگنال‌های عمومی، از جمله فرآیندهای استخدامی، ترافیک وب و داده‌های اپلیکیشن تلفن همراه، تایید کننده مواردی است که شرکت‌های دارای ویژگی‌های مورد نیاز برای حضور در لیست شرکت‌های حاضر در صدر این لیست هستند. استارتاپ‌هایی که در صدر این لیست قرار گرفته‌اند، عبارتند از:

پلوتون

پلوتون از 6 سال پیش تا کنون توانسته نزدیک به 1 میلیارد دلار از طریق سرمایه گذاران ریسک پذیر جذب کرده است. اخیرا جان قولی (John Foley)، موسس پلوتون، خبر از جذب مبلغ 550 میلیون دلار را منتشر کرده است. این شرکت که یک تولید کننده وسایل ورزشی فعال با تکنولوژی است، هر ساله به سود دو برابری دست می‌یابد و به عنوان یک کسب‌وکار با سابقه اندک "فوق العاده سودآور" است. پلوتون که در نیویورک مستفر شده است، هیچ برنامه‌ای برای عرضه اولیه سهام خود نداشته، اما موسس این شرکت، جان فولی، در مصاحبه با روزنامه وال استریت ژورنال گفت: سال 2019 برای حضور در بازار سهام، سال جالبی به نظر می‌رسد.

سرمایه گذاران انتخابی: L Catterton, True Ventures, Tiger Global

کلود فلیر
پیشتاز امنیت سایبری، شرکت کلود فلیر، تمایل بسیاری برای ورود به بازار سهام در نیمه اول سال 2019 دارد. طبق تحقیقات صورت گرفته، سال 2019 سالی مهم در عرصه‌ی امنیت خواهد بود. شرکت کلودفیر در حال حاضر خود را برای عرضه‌ی اولیه‌ای با ارزش‌گذاری بیش از 3.5 میلیارد دلاری آماده می‌کند؛ این مبلغ پس از آخرین جذب سرمایه به ارزش 1.8 میلیارد دلار در سال 2015 صورت گرفته است. این شرکت سانفرانسیسکویی از سال 2009 که تاسیس شده‌است، حدود 250 میلیون دلار از طریق سرمایه گذاری ریسک پذیر جذب کرده است. کراود استرایک که شرکتی فعال در حوزه امنیت سایبری است، شرکت دیگری است که در سال آینده سهام خود را عرضه خواهد کرد. همچنین شنیدن خبر عرضه‌ی اولیه‌ی شرکت‌های دیگری همچون ایلومیو و لوک آوت چندان عجیب نخواهد بود.
سرمایه گذاران انتخابی: Pelion Venture Partners, NEA, Venrock

زوم
زوم یک شرکت ارائه دهنده‌ی خدمات ویدئو کنفرانس، جلسات آنلاین و ابزار مکالمات گروهی است که تا به امروز 160 میلیون دلار سرمایه از سرمایه گذاران ریسک پذیر جذب کرده است و چشم اندازی چندین میلیارد دلاری از رویداد عرضه اولیه سال 2019 دارد و برای انجام هرچه بهتر این کار، مورگان استنلی را به استخدام خود در آورده است. این شرکت که در سال 2011 تاسیس شده است، اخیرا 100 میلیون دلار سرمایه از طریق سرمایه گذاری سری D جذب کرده است که تماما توسط شرکت سکویا تامین شده است و بنابر محاسبات در اوایل سال 2017 در یک سرمایه‌گذاری ای به ارزش یک میلیارد دلار، این مبلغ به شرکت زوم اختصاص داده شده است. بر اساس گزارشی از رویترز، این شرکت که در سن خوزه‌ی کالیفرنیا واقع شده است، چشم انداز یک عرضه‌ی اولیه‌ی یک میلیارد دلاری را دارد.
سرمایه گذاران انتخابی: Sequoia, Emergence Capital Partners, Horizons Ventures

روبریک

 

شرکت روبریک، که در حوزه مدیریت داده فعالیت دارد، اخیرا اقدامات قابل توجهی را در دستور کار خود قرار داده است که خبر از شرکت در رویداد عرضه اولیه پیش رو را میدهد. این شرکت استارتاپی، ارائه دهنده خدمات بازیابی و پشتیبانی از داده‌ها برای هر کسب و کاری است که در بستر Cloud هستند، خدمات خود را ارائه می‌دهد و برای انجام هرچه بهتر این کار، مورای دمو، مدیر مالی اطلسین (Atlassian) را بعنوان مدیر مالی و همچنین پیتر مک گوف را به خدمت گرفته است. شرکت استارتاپی روبریک، در سال 2017 با ورود حدود 180 میلیون دلار به ارزش 1 میلیارد دلار ارزش گذاری شده است. این شرکت تا به حال حدود 300 میلیون دلار جذب سرمایه داشته است.
سرمایه گذاران انتخابی: Lightspeed Venture Partners, Greylock, Khosla Ventures

مدالیا
شرکت مدالیا که شرکتی فعال در زمینه پلتفرم مدیریت تجربه مشتری است که در حدود 20 سال سابقه دارد که به احتمال قوی در سال 2019 عرضه اولیه خواهد شد. طبق گزارش فوربز، مدالیا، که در ماتئوی کالیفرنیا قرار دارد، شرکتی است که با دورنمای عرضه اولیه سهام خود در بازار اوراق بهادار، مدیر عامل جدیدی در ابتدای امسال استخدام کرده است و گزارشی مبنی بر 250 میلیون دلار تا پایان 31 ژانویه سال 2018 را اعلام کرده است. شرکت مدالیا تا سال 2015 هیچ سرمایه‌ای را جذب نکرده است. سپس، زمانیکه اطمینان کافی برای جذب مبلغ 150 میلیون دلار را در تخمین 1.2 میلیارد دلاری جذب کرد و این شرکت تا این لحظه بیش از 250 میلیون دلار جذب کرده است.
سرمایه گذار انتخابی: Sequoia

منبع: techcrunch 
 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور؟